Stowarzyszenie Wspierania Powołań Kapłańskich

Stowarzyszenie Wspierania Powołań Kapłańskich Archidiecezji Gnieźnieńskiej powstało 8 grudnia 1993 roku. Założycielem i prezesem był śp. ks. kan. dr Jan Tadych. Obecnie na terenie naszej młodej diecezji istnieje 40 Kół Parafialnych skupiających blisko 1000 wiernych, którzy modlą się indywidualnie i wspólnie w intencji powołań, pomagają potrzebującym alumnom, tworzą środowiska sprzyjające powołaniom.

Gdy powstała Diecezja Bydgoska Stowarzyszenie Wpierania Powołań zaczęło działać na terenie nowej diecezji. Pierwszym moderatorem był ks. Andrzej Kłosiński (obecny proboszcz parafii MBNP w Bydgoszczy), potem ks. Tomasz Kalociński (obecnie proboszcz św. Maksymiliana Kolbego w Bydgoszczy), a teraz od 2011 roku ks. Zygmunt Zaborowski (obecnie Ojciec Duchowny w WSD w Bydgoszczy).

W naszej parafii Stowarzyszenie działa od 1994 roku. Założycielem był ówczesny ks. Proboszcz Jerzy Gołębiewski, z ramienia świeckich głównymi odpowiedzialnymi były: Pani Teodozja Ciechanowska oraz Pani Irena Mazurek. Po nich opiekę podjęła i do dzisiaj ją pełni pani Anna Bagnerowska, która w zarządzie głównym pełni również posługę skarbnika. Członkowie Stowarzyszenia swoje spotkania formacyjne mają w każdy pierwszy czwartek miesiąca po Mszy Świętej o godzinie 18.00 w domu katechetycznym. W każdy drugi czwartek miesiąca gromadzą się w kościele o godzinie 17.00 i odprawiają Nowennę w intencji powołanych, prosząc jednocześnie Boga o nowe i święte powołania do życia kapłańskiego zakonnego i misyjnego. Poza tym w każdy czwartek na pamiątkę dnia Ustanowienia sakramentu kapłaństwa i eucharystii wszyscy członkowie modlą się na różańcu w intencji Kościoła Świętego.