II Niedziela Adwentu 10.12.2023

1. Dzisiaj w naszej Parafii gościmy Ojca Dawida Wilczyńskiego Redemptorystę z Radia Maryja wraz ze studentami. Poprowadzi także spotkanie o 16:00 dla wszystkich pragnących dalszego rozwoju Terenowego Biura, które od początku istnienia Radia Maryja działało w naszej Parafii.

2. Msze Święte Roratnie ku czci Najświętszej Maryi Panny z udziałem dzieci w poniedziałki, środy i piątki o godzinie 18:00. Dzieci zapraszamy z lampionami oraz serduszkami z wypisanymi na nich dobrymi uczynkami. Natomiast roraty dla dorosłych i młodzieży we wtorki, czwartki i soboty o godz. 7:00.

3. Dla studentów spotkanie w poniedziałek o 20.00 w sali przy szlabanie.

4. Przypominamy klasom 7. i 8. i ich Rodzicom o Mszy Świętej i spotkaniu dziś o 18.00.

5. Rozważając adwentową postawę Maryi zachęcamy rodziców i dziadków zatroskanych o swoje dzieci lub wnuki, które zagubiły swoją wiarę do włączenia się w Żywy Różaniec Rodziców i Dziadków. To tylko jeden dziesiątek różańca dziennie odmawiany w intencji swojego dziecka lub wnuka i równocześnie moc wspólnej modlitwy, nawet jeżeli jest ona przeżywana indywidualnie. Zapisy przyjmuje ks. Proboszcz.

6. Franciszkański Zakon Świeckich zaprasza na Mszę Świętą i spotkanie w przyszłą niedzielę o 13:00 w Kaplicy Świętego Krzyża.

7. Trwają zapisy na pielgrzymkę dziękczynną do Medjugorie w cenie 1000zł i 380€ od 13 do 21.05 przyszłego roku na setną rocznicę powstania naszej Parafii. Bliższe informacje i zapisy u Księdza Proboszcza.

8. W okresie adwentu jutrznia prowadzona przez wspólnotę neokatechumenalną codziennie oprócz sobót i niedziel o godzinie 5:45 w Kaplicy Świętego Krzyża.

9. We wtorek 19.12 w naszej parafii przypada całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu. Przeżywać ją będziemy w kaplicy Krzyża Świętego od godziny 8:30 do 19:30. Serdecznie zapraszamy, aby w tym czasie adwentu zrealizować wezwanie do czuwania przed Panem.

10. Diecezjalny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria” zaprasza na kolejną edycję „Adwentowej Kawy”, czyli podcastu – cyklu radiowych rozmów z ciekawymi ludźmi, zainspirowanych codzienną adwentową Ewangelią. To inicjatywa rozważania Słowa Bożego w codzienności. Kawę możesz znaleźć na: adwentowakawa.pl

11. Zapraszamy na rekolekcje adwentowe dla młodzieży, które będą celebrowane w Adwencie w każdy piątek o godzinie 18:30 w parafii św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy. Homilię będą głosili duszpasterze młodzieży naszej Diecezji: ks. Łukasz Krzewiński – Asystent KSM oraz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, ks. Paweł Rybka – Diecezjalny Moderator Ruchu Światło Życie oraz ks. Henryk Stippa – Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży.

12. Centrum Edukacyjno-Formacyjne Diecezji Bydgoskiej zaprasza do uczestnictwa w Studium Duchowości Franciszkańskiej. To pilotażowy półroczny cykl wykładów, adresowanych do wszystkich, których pasjonuje postać św. Franciszka z Asyżu oraz duchowość franciszkańska. Uczestnicy zajęć nie tylko uzyskają teoretyczną wiedzę na temat św. Franciszka i wielkiej duchowej spuścizny Rodziny Franciszkańskiej, ale będą mogli praktycznie wykorzystać ja w codziennym życiu kierując się dewizą – „pokój i dobro”. Cykl obejmuje 7 spotkań. Zajęcia będą odbywały się 1 raz w miesiącu w każdą 3 środę miesiąca – (17 stycznia, 21 lutego, 20 marca, 17 kwietnia, 15 maja, 5 i 19 czerwca). Koszt 200 zł. Zapisy pod numerem tel. 696784228 lub mailowo: [email protected].

13. Nieszpory z homiliami rekolekcyjnymi odbywają się w adwentowe soboty w katedrze o godz. 17:15. Homilie głosi dyrektor pieszej pielgrzymki na Jasną Górę ks. Igor Wichrowski. Wraz z adwentowymi przewodnikami Maryją, Janem Chrzcicielem i innymi postaciami biblijnymi, które przez swoją postawę uczą nas uczestnictwa w życiu Kościoła, zastanawiamy się nad hasłem nowego roku duszpasterskiego.

14. Spowiedź adwentowa codziennie podczas Mszy Świętych, a dodatkowo od poniedziałku 18.12 do soboty 23.12 w godz. 17.30-18.30. Prosimy o nieodkładanie spowiedzi na Wigilię.

15. Za dwa tygodnie Wigilia Bożego Narodzenia. Powinna ona być przeżywana według duchowości i tradycji katolickiej. Gromadzimy się wokół stołu nakrytego białym obrusem, oznacza to czystość i świętość Dzieciątka i Rodziny, zastawiamy dodatkowe nakrycie, które jest znakiem naszej pamięci o zmarłych i podróżujących. Na stole kładziemy Pismo Święte. Wieczerzę rozpoczynamy od znaku krzyża i zapalenia świecy. Następnie głowa rodziny odczytuje fragment Ewangelii o narodzeniu Jezusa (Łk 2, 1-7). Po odczytaniu Ewangelii należy pomodlić się za rodzinę modlitwą Ojcze nasz oraz za naszych zmarłych odmawiając „Wieczny odpoczynek…” Łamiąc się pobłogosławionym opłatkiem, składamy sobie życzenia. Pamiętajmy również i o tym, aby wieczerza była postna i bez alkoholu.

16. Pasterkę chcielibyśmy przeżyć o północy, a kolędę, jeśli sytuacja zdrowotna na to pozwoli, jak przed pandemią, czyli w tradycyjnej formie idąc od drzwi do drzwi.

17. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej.

18. Świece „Caritas”, małe w cenie 10 zł., a duże 20 zł oraz opłatki można nabywać w tygodniu w biurze parafialnym, a każdego dnia po Mszach Świętych także w zakrystii.

19. Sianko rozprowadzać będzie w przyszłą niedzielę po każdej Mszy Świętej nasza schola „Corda Cordis”. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na dalszy rozwój muzyczny naszej scholi. Ofiara dobrowolna.

20. Dziękujemy za ofiary składane na rzecz naszej Parafii. Zwłaszcza za dzisiejszą składkę remontową. Na fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie w zeszłą niedzielę zebraliśmy prawie 600 zł.

21. W minionym tygodniu do wieczności z naszej Parafii odeszli: śp. Stanisław Dobrogoszcz, Stefan Drzymulski, Janina Ryszkowska. Dobry Jezu…

ks. Janusz Tomczak
Proboszcz Parafii
Bydgoszcz, AD 2023-12-09