III Niedziela Wielkiego Postu 03.03.2024

1. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ich bliskich i wolontariuszy Wspólnota wiara i Światło zaprasza dziś na Mszę Świętą i spotkanie na godzinę 15.00 do Kaplicy Świętego Krzyża.

2. Msze Święte i nabożeństwa od poniedziałku do czwartku w kaplicy, a od piątku w kościele.

3. Katechezy będą głoszone począwszy od najbliższej środy – 6 marca oraz w każdą kolejną niedzielę i środę w Kaplicy Świętego Krzyża o godzinie 19.30. Ksiądz Proboszcz i katechiści Drogi Neokatechumenalnej serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych.

4. Maturzystów zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji dobrych owoców matury i wyboru dalszej drogi na Jasnej Górze w dniu 8 marca. Wyjazd w piątek o godz. 9.00. Zapisy przez stronę internetową: www.mlodziez.bydgoszcz.pl

5. Mamy jeszcze wolne miejsca na wyjazd pielgrzymkowy do Medjugorie od 13 do 21.05. Szczegóły w zakrystii lub w dziale ogłoszenia strony parafialnej.

6. Nabożeństwa w naszej wspólnocie parafialnej są w następującym porządku:
– adoracja w pierwszy wtorek miesiąca od 19.00 do 21.00.
– Nabożeństwa ku czci Matki Bożej Niestającej Pomocy w środy o 18.00.
– nowenna o powołania w czwartek o 16.45, Msza Święta i spotkanie w Domu Katechetycznym budynek C.
– Drogi Krzyżowe w piątki dla dzieci i młodzieży o godzinie 17.00, a dla dorosłych o 7.30 oraz o 18.00. Prosimy wspólnoty działające w naszej Parafii o zgłaszanie chęci prowadzenia Dróg Krzyżowych o 18.00.
– Gorzkie Żale z kazaniami pasyjnymi w niedziele o 17.30, aby można było po nich pozostać na Mszy Świętej wieczornej o 18.30. Za udział w nabożeństwach pasyjnych można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

7. Spowiadamy w dni powszednie 15 minut przed każdą Mszą Świętą, a w niedziele i święta podczas Mszy Świętych. Prosimy o nieodkładanie spowiedzi Wielkanoc pomimo tego, że u nas nie ma kartek do spowiedzi wielkanocnej.

8. Rekolekcje wielkopostne dla rodziców i nauczycieli odbywać się będą w Zespole Szkół Katolickich Pomniku Jana Pawła II w dniach 6-8 marca, w godz. 18.00-21.00, pt. „Gdybym mówił językami ludzi i aniołów… – o języku miłości”. Rekolekcje poprowadzą Hanna i Krzysztof Gęsińscy z „Domowego Kościoła”. Wykład z warsztatem oraz nabożeństwo powiązane z tematyką rekolekcji Porozumienie Bez Przemocy będą częścią przeżywanych rekolekcji.

9. Duszpasterstwo powołań DB zaprasza młodych powyżej 16. roku życia na warsztaty pt. „Co będzie z moim życiem? Jak odkryć i rozeznać powołanie, do którego zaprasza cię Bóg” w dniach od 9 do 10 marca w Zespole Szkół Katolickich przy ul. Nowodworskiej 17. Warsztaty poprowadzą misjonarze wspólnoty Przymierze Miłosierdzia wraz z ks. Tymoteuszem Białkowskim i s. Małgorzatą Kusińską CSDP. Są one skierowane do młodych osób, które szukają swojej drogi, stają przed ważnymi decyzjami lub chcą odkryć swoje powołanie. Rozpoczynamy w sobotę 9 marca o godz. 10:00, a zakończenie w niedzielę o godz. 14:00. Koszt: 50 zł. Zapisy pod adresem mailowym: [email protected]. Szczegóły na plakacie oraz na stronie facebook Duszpasterstwa Powołań Diecezji Bydgoskiej.

10. Już teraz proponujemy rezerwację biletów na Koncert z okazji 20-lecia Diecezji Bydgoskiej, który odbędzie się w Filharmonii Pomorskiej w sobotę 6 kwietnia o godz. 19:00. Bilety w cenie 30 zł zamawiać można w zakrystii lub biurze parafialnym.

11. Centrum Formacji Liturgicznej informuje o 2 inicjatywach:
– Trwają zapisy na diecezjalny kurs lektora (młodszego ministranta słowa Bożego) dla chętnych, którzy nie mieli kursu w swoim dekanacie. Zgłoszenia do 8 marca poprzez stronę internetową, adres na stronie naszej Parafii: https://liturgicznabydgoszcz.pl/zapisy/diecezjalny-kurs-dla-mlodszych-ministrantow-slowa-bozego/
– Konkurs Biblijno-Liturgiczny dla Ministrantów odbędzie się 16 marca w Zespole Szkół Katolickich. Zgłoszenia do 8 marca poprzez stronę internetową – adres także na stronie Parafii: https://liturgicznabydgoszcz.pl/konkursy/i-diecezjalny-konkurs-biblijno-liturgiczny-dla-ministrantow/.

12. „24 GODZINY DLA PANA” to odpowiedź na apel Ojca Świętego Franciszka, w którym poprosił, by przed IV Niedzielą Wielkiego Postu jeszcze bardziej umożliwić wielu osobom powrót do Sakramentu Pokuty i Pojednania, a tym samym „stać się znakiem miłosierdzia Ojca”. Celem wydarzenia jest umieszczenie sakramentu pokuty i pojednania w centrum życia duszpasterskiego Kościoła: w naszych wspólnotach, naszych parafiach, wszystkich rzeczywistościach kościelnych. „Wkroczenie w nowe życie” (Rz 6,4) to motto wybrane przez Papieża Franciszka na obchody tegorocznych 24 GODZIN DLA PANA. Od piątku (8 marca) od godz. 15:00 do soboty (9 marca) do godz. 15:00 w wielu kościołach na całym świecie będzie możliwość adoracji Najświętszego Sakramentu i spowiedzi sakramentalnej. W naszym mieście to między innymi Bazyliki św. Wincentego à Paulo i MB Królowej Męczenników oraz św. Antoniego na Czyżkówku.

13. Dziękujemy za ofiary składane na rzecz naszej Parafii, także za ten przekazywane osobiście i za pośrednictwem konta Parafii.

14. Zachęcamy do czytania Przewodnika Katolickiego.

15. W minionym czasie do wieczności odeszli spośród nas śp. Gertruda Perschon-Makus i śp. Marek Klimczuk. Dobry Jezu….

ks. Janusz Tomczak
Proboszcz Parafii
Bydgoszcz, AD 2024-03-02