IV Niedziela Adwentu 19.12.2021

1. Dzisiaj już czwarta niedziela Adwentu, oczekujemy narodzenia Zbawiciela świata. W piątek Wigilia Bożego Narodzenia. Powinna ona być przeżywana według duchowości i tradycji katolickiej. Gromadzimy się wokół stołu nakrytego białym obrusem, oznacza to czystość i świętość Dzieciątka i Rodziny, zastawiamy dodatkowe nakrycie, które jest znakiem naszej pamięci o zmarłych i podróżujących. Na stole kładziemy Pismo Święte. Wieczerzę rozpoczynamy od znaku krzyża i zapalenia świecy. Następnie najstarsza osoba w rodzinie odczytuje fragment Ewangelii o narodzeniu Jezusa (Łk 2, 1-7). Po odczytaniu Ewangelii należy pomodlić się za rodzinę modlitwą Ojcze nasz oraz za naszych zmarłych odmawiając „wieczny odpoczynek…” Łamiąc się pobłogosławionym opłatkiem, składamy sobie życzenia. Pamiętajmy również i o tym, aby wieczerza była postna i bez alkoholu.

2. Dzisiaj w naszej parafii przypada całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu. Z racji tego, że jest to niedziela porządek adoracji wygląda następująco – od godziny 12.50 – 14.50 oraz od godziny 15.50 – 17.50. Serdecznie zapraszamy, aby w tym czasie adwentu zrealizować wezwanie do czuwania przed Panem.

3. Opłatki wigilijne i małe świece „caritas” można jeszcze nabyć w tygodniu w biurze parafialnym. Biuro czynne do czwartku. Możliwość spowiedzi św. dzisiaj podczas Mszy św. i w dniach 20-23 (od poniedziałku do czwartku) w godz. 17.30 – 18.30 podczas wieczornej Eucharystii oraz dodatkowo w Wigilię Bożego Narodzenia od 7.00 – 10.00.

4. We wtorek od 18.30 do 19.30 adoracja Najświętszego Sakramentu.

5. Pasterka o północy, bardzo prosimy o zachowanie dystansu i zaleceń sanitarnych. Tacę z Pasterki tradycyjnie przeznaczamy na Fundusz Ochrony Życia (chrońmy życie, które przez wielu, także naszych rodaków, jest lekceważone). W Uroczystość Bożego Narodzenia oraz w II święto – św. Szczepana, które w tym roku przypada jako ostatnia niedziela roku przeżywane będzie jako święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Msze św. według porządku niedzielnego.

6. Biskup Bydgoski Krzysztof Włodarczyk udziela dyspensy od zachowania charakteru pokutnego piątku 31 grudnia, tym od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych. Korzystając z dyspensy, wierni winni uczynić w stosownym czasie inne dzieła pokutne, szczególnie o charakterze religijnym lub związanych z dziełami miłosierdzia.

7. Zgodnie z zarządzeniem Biskupa Bydgoskiego Krzysztofa Włodarczyka nie odbędzie się tradycyjna kolęda w roku 2021/2022. Wzorem roku ubiegłego będą miały miejsce msze święte kolędowe w naszej parafii w intencji mieszkańców danych ulic według następującego harmonogramu:

• 3 stycznia 2022, godz. 18:00 Na wzgórzu, W. Pola, Chłopickiego, Czarnieckiego, Ułańska;
• 4 stycznia 2022, godz. 18:00 Nakielska, Dolina, Różana, Miedza;
• 5 stycznia 2022, godz. 18:00 Szubińska, Lubelska, Seminaryjna, Poznańska, Pl. Poznański, Krótka, Grudziądzka;
• 7 stycznia 2022, godz. 18:00 Grunwaldzka, Śląska, Siemiradzkiego, Długosza;
• 10 stycznia 2022, godz. 18:00 Jackowskiego, Królowej Jadwigi, Garbary, Naruszewicza;
• 11 stycznia 2022, godz. 18:00 Łokietka, Focha, Czartoryskiego;
• 12 stycznia 2022, godz. 18:00 Świętej Trójcy, Chwytowo;
• 13 stycznia 2022 godz. 18:00 Kordeckiego, Kącik, Grottgera;

Jednakże jeżeli jakaś rodzina wyrazi chęć przyjęcia kapłana z błogosławieństwem kolędowym w tradycyjny sposób może zgłosić wizytę poprzez wypełnienie specjalnego formularza wyłożonego na stolikach i wrzucenie do skarbony, albo złożenie w biurze lub zakrystii.

8. Dzisiaj Służba Liturgiczna Ołtarza rozprowadza kalendarze parafialne na rok 2022 w cenie 20 zł. Zebrane ofiary będą przekazane na fundusz ministrancki.

9. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej. Przewodnik Katolicki w cenie 6 zł., oraz Miesięcznik kościelny wyłożone przy wyjściu z kościoła, ofiary prosimy składać do skarbon.

10. W minionym tygodniu Pan Bóg powołał do wieczności:
† Elżbieta Kamińska
† Leszek Pawłowski
† Wojciech Przybysz
† Ryszard Śmigielski
…wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

ks. Bronisław Kaczmarek – proboszcz