IV Niedziela Adwentu 24.12.2023

1. Ksiądz Biskup skierował do nas życzenia:

Przewielebni Księża! Czcigodne Osoby Życia Konsekrowanego! Kochani Diecezjanie!
Boże Narodzenie – tak jak w ubiegłym roku – przeżywamy w trudnym czasie, ponieważ wokół nas wciąż toczą się wojny. W Betlejem w Ziemi Świętej w związku z konfliktem palestyńsko-izraelskim odwołano praktycznie wszystkie uroczystości związane z obchodami świąt, a na Ukrainie – po ludzku – nie widać nadziei na zakończenie barbarzyńskiej napaści. Pomimo ogromnego bólu oraz cierpienia, wszędzie tam rodzi się Chrystus, który przynosi miłość, nadzieję i pokój. Przede wszystkim ten pokój w sercach, o który trzeba nam wciąż prosić Bożą Dziecinę.
Spotykając się z najbliższymi, których bardzo kochamy, jak i tymi, co cierpią ubóstwo, pamiętajmy o przesłaniu, jakie niosą Święta Bożego Narodzenia. Zadajmy sobie pytania, jakie postawił niegdyś Ojciec Święty Franciszek: „Czym jest Boże Narodzenie? Czy to tylko choinka? Figurka dziecka, obok którego stoją kobieta i mężczyzna?”. Odpowiedzmy za papieżem, z przekonaniem naszego serca, że „to są narodziny Jezusa”.
A On ma wspaniałe drogi przyjścia do człowieka. Urodził się jak każdy z nas, zwyczajnie i to jeszcze w ubóstwie, zimnie i stajence. Jezus przychodzi jako dziecko Boga, przy którym możemy czuć się bezpiecznie. Pragnie, byśmy się Jego nie bali, ale byli pełni zachwytu z tego, że jest tu i teraz. Niech wypełni nasze serca miłością, pokojem, dobrocią, sprawiedliwością, błogosławi, czyli daje szczęście. On wciąż przychodzi – tylko w to uwierzmy!
Myśląc o Bożym Narodzeniu, zatrzymajmy się nad hasłem roku duszpasterskiego – „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Tutaj chciałbym zwrócić uwagę na to, że jedną z najważniejszych idei, jaka wskazała na wkład Soboru Watykańskiego II w życie Kościoła, było właśnie słowo „uczestnictwo”, „participatio”. Oznacza to, że wszyscy wierzący są powołani do odgrywania aktywnej roli we wspólnotach chrześcijańskich. Bez nich Kościół byłby pusty i smutny. Dlatego – Kochani Diecezjanie – zachęcam Was do odwagi, poszukiwania swojej drogi, odkrywania poszczególnych charyzmatów, rozsmakowania się w nich i odważnego świadectwa. Także tu wszędzie rodzi się Chrystus, którego nieśmy dalej – zwłaszcza pogubionym, czy zbuntowanym. Nie ma lepszej drogi dotarcia, jak poprzez świadectwo. Nie bójmy się! Jezus nam pomoże, tylko Mu zaufajmy!
W tym miejscu pragnę podziękować duszpasterzom, osobom konsekrowanym oraz świeckim, którzy w ostatnim roku duszpasterskim zaangażowali się w szeroko rozumianą ewangelizację. Dziękuję za wytrwałość w wierze, obronę wartości chrześcijańskich, trwanie przy Bogu i troskę o Kościół.
Za chwilę rozpocznie się także czas odwiedzin duszpasterskich, czyli popularna kolęda. To okazja, by porozmawiać o uczestnictwie i wspólnym budowaniu Kościoła Bydgoskiego, który będzie za chwilę świętował 20-lecie swego istnienia. Pragnąc być blisko Was, odwiedzę osobiście kilka wiejskich parafii, pukając do Waszych drzwi, aby z troską wsłuchiwać się w Wasze sprawy i prosić dla Was o błogosławieństwo Narodzonego Jezusa.
Z pozdrowieniami i błogosławieństwem dla Kapłanów, Osób Życia Konsekrowanego i Wszystkich Wspólnot Parafialnych

+ Wasz biskup Krzysztof

2. Dziś Wigilia Bożego Narodzenia. Msze Święte u nas i spowiedź jak w każdą niedzielę do godz. 12:00 włącznie. Nie ma Mszy Świętych popołudniowych, a pasterka o północy.

3. Podczas Wieczerzy wigilijnej gromadzimy się wokół stołu nakrytego białym obrusem, ustawiamy dodatkowe nakrycie, kładziemy Pismo Święte. Zaczynamy od znaku krzyża i zapalenia świecy. Głowa rodziny, jeśli to możliwe, odczytuje fragment Ewangelii o narodzeniu Jezusa (Łk 2, 1-7), modlimy się za rodzinę i za naszych zmarłych. Łamiąc się opłatkiem, składamy sobie życzenia. Pamiętajmy również i o tym, aby wieczerza była postna i bez alkoholu.

4. Bardzo dziękujemy za udział w Mszach Świętych Roratnich nie tylko dzieciom i ich Bliskim, ale także Dorosłym i Młodzieży.

5. Trwają zapisy na pielgrzymkę dziękczynną do Medjugorie w cenie 1000zł i 380€ od 13 do 21.05 przyszłego roku na setną rocznicę powstania naszej Parafii. Bliższe informacje i zapisy u Księdza Proboszcza.

6. Msze Święte w oba Święta u nas jak w każdą niedzielę. Przypominamy, że od 01.01.2024 nie będzie w niedziele i święta Mszy Świętej o 15.00, a Msza Święta wieczorna będzie o 18.30.

7. Duszpasterskie odwiedziny naszych Parafian zwane Kolędą przeżyjemy od 27.12, w tradycyjnej formie – idąc od drzwi do drzwi. Nie potrzeba zatem składania informacji, że chce się przyjąć kolędę. Program odwiedzin duszpasterskich przedstawia się następująco:

– ul. Na Wzgórzu w środę 27/12/2023
– ul. Lubelska w czwartek 28/12/2023
– ul. Seminaryjna i ul. Różana w piątek 29/12/2023
– ul. Ułańska i ul. Szubińska w sobotę 30/12/2023

W tygodniu po Nowym Roku odwiedzimy Parafian mieszkających przy ulicach: Wincentego Pola, Chłopickiego, Dolina, Kruszwickiej, Placu Poznańskim, Czarneckiego, Miedza, Nakielskiej domy po stronie nieparzystej . Szczegóły podamy w Nowy Rok. W czasie kolędy, Msze Święte od poniedziałku do piątku rano wyłącznie o godz. 7:00, po południu o 15:15. Nie ma Mszy Świętych wieczornych. Biuro Parafialne czynne w poniedziałki i piątki od 10:00 do 11:00, a we wtorki, środy i czwartki tylko w sprawach cmentarnych od 16:00 do 17:00. Kolędujemy w dni powszednie od godz. 16.00, a w soboty od 14.00, nie będzie odwiedzin duszpasterskich w niedziele i święta. Wykorzystajmy to spotkanie na rozmowę z duszpasterzem o sprawach wiary i życia parafialnego, tym bardziej, że dość dawno nie mieliśmy takiej okazji. Przygotujmy biały obrus lub serwetę, krzyż, świece, kropidło i wodę święconą. Przypominamy, że woda przywieziona z cudownych źródełek w Licheniu, Częstochowie, Lourdes i innych miejsc pielgrzymkowych nie jest wodą święconą. Wodę święconą odbieramy z kościoła. U nas znajduje się ona przy wyjściu bocznym z kościoła. Osoby, które nie mogą przyjąć kolędy w wyznaczonym terminie prosimy o informację w zakrystii po Mszach Świętych.

8. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej. Ukazał się kolejny numer naszego parafialnego miesięcznika.

9. Opłatki można jeszcze nabyć po Mszach Świętych w zakrystii.

10. Składamy serdeczne Bóg zapłać za ofiary składane na rzecz naszej Parafii na tacę, do skarbon i na konto naszej Parafii. Schola „Corda Cordis”, która w minioną niedzielę rozprowadzała sianko dziękuje za złożone przy tej okazji ofiary w wysokości blisko ośmiuset złotych. Podczas pasterki zebrane ofiary przekazane zostaną na fundusz obrony życia.

11. W minionym tygodniu do wieczności z naszej Parafii odeszła: śp. Ewa Kłobuchowska. Dobry Jezu…

ks. Janusz Tomczak
Proboszcz Parafii
Bydgoszcz, AD 2023-12-23