Uroczystości pogrzebowe Ks. Bronisława Kaczmarka

Rodzina, ponad 150 kapłanów i bardzo wielu wiernych żegnało 3 października 2023 roku Księdza Proboszcza naszej Parafii, wikariusza generalnego, a przede wszystkim przyjaciela, spowiednika i kierownika duchowego, którego zawsze można było znaleźć w konfesjonale.

Uroczystościom pogrzebowym w kościele Chrystusa Króla i na naszym cmentarzu parafialnym przewodniczył bp Krzysztof Włodarczyk, a wraz z nim przy ołtarzu stanęli: Prymas Polski i metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak, biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, biskup pomocniczy z Gniezna Radosław Orchowicz. Abp Wojciech Polak wygłosił wzruszającą homilię – „Były krzyż, choroba i cierpienie, zawierzenie Chrystusowi. A dziś wieczność – to miłość od razu, już na zawsze nie na chwilę” – mówił Prymas. Przywołał też wypowiedziane wcześniej przez Ks. Bronisława słowa poety ks. Janusza Pasierba „śmierć to Chrystus, który przychodzi nas ocalić już na dobre, już na zawsze” i ze wzruszeniem nawiązał do wydania czerwcowego numeru naszego „Miesięcznika Kościelnego”, w którym parafianie z okazji złotego jubileuszu kapłaństwa proboszcza, dziękowali za „jego dobroć, miłość, cierpliwość, życzliwy uśmiech”. Świadomi zmagań z chorobą, wciąż z nadzieją pisali: „bardzo czekamy, kiedy znowu zabłyśnie światełko w Twoim konfesjonale, by usłyszeć, że Bóg mnie kocha i przebacza; kiedy znowu z Twoich kapłańskich rąk otrzymamy Jezusa, któremu tak bardzo zaufałeś”.

Biskup Krzysztof Włodarczyk w słowach pożegnania dziękował za możliwość współpracy z Ks. Bronisławem i wspominał pogodę ducha i nadzieję podczas wizyty i pożegnania.

Słowa wsparcia i zapewnienie o modlitwie przesłali m.in. – Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański, a zarazem kolega kursowy przebywający w Rzymie – abp Stanisław Gądecki, nuncjusz apostolski w Grecji – abp Jan Romeo Pawłowski, a także metropolita warszawski – kard. Kazimierz Nycz.