V Niedziela Wielkiego Postu 21.03.2021

1. Dzisiejsza niedziela dawniej nazywana była niedzielą Męki Pańskiej, a liturgia słowa poczynając od dziś będzie koncentrowała się na męce Chrystusa. Stąd już dzisiaj zasłonięte są obrazy i krzyże, które mają nam przypomnieć również o umartwieniu wzroku w okresie Wielkiego Postu.
Chrystus nie ukrywa przed swoimi słuchaczami, że ziarno, które wpadło w ziemię, musi obumrzeć, aby wydać owoc. Zbawiciel przypomina i nam, że pójście za Nim to zobowiązanie do dawania świadectwa i tracenia swojego życia dla innych.

2. Zbliżamy się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, czy jednak jesteśmy do nich przygotowani? Najlepszym sposobem przygotowania jest udział w rekolekcjach wielkopostnych, które rozpoczynamy dzisiaj dla wszystkich Parafian. Głosić je będzie ks. dr Jacek Rosa, z Siedlec. Program rekolekcji przedstawia się następująco:

21 III Niedziela
• Nauka rekolekcyjna podczas każdej Mszy Świętej
22 – 24 III Poniedziałek – Środa
• 7.00 – Msza Święta z krótkim kazaniem rekolekcyjnym
• 9.00 – Msza Święta z nauką rekolekcyjną
• 18.00 – Msza Święta z nauką rekolekcyjną
dodatkowo:
22 III 19.00 poniedziałek – nauka dla małżonków i rodziców
23 III 20.00 wtorek – Adoracja NS z rozważaniem rekolekcyjnym
24 III 18.00 środa – zakończenie rekolekcji

3. Przygotowanie do Wielkanocy to także uczestnictwo w bogatych w treści nabożeństwach pasyjnych: Gorzkie Żale w niedzielę o godzinie 15.30 oraz Droga Krzyżowa w piątki o godzinie: 8.30, 16.30 – dzieci i młodzież, 18.30.

Zachęcamy do skorzystania z sakramentu pokuty, szczególnie podczas trwających rekolekcji. Usłyszmy wołanie: Pojednaj się z Bogiem! Kartki do spowiedzi na stolikach przy wyjściu.

4. W czwartek 25 marca obchodzić będziemy Uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jest to Dzień Świętości Życia. W czasie Msza św. o godz. 18.00 będziemy mogli złożyć przyrzeczenia Duchową Adopcję w intencji dzieci poczętych, a nienarodzonych, których życie jest zagrożone – o prawo do życia. W tym dniu mija również 17 rocz. ustanowienia Diecezji Bydgoskiej.

5. Również w czwartek o godz. 17.00 w kościele spotkanie dla rodziców młodzieży klas pierwszych szkół ponadpodstawowych, którzy w tym roku przystąpią do sakramentu Bierzmowania.

6. W przyszłą niedzielę obchodzimy Niedzielę Palmową Męki Pańskiej. Podczas każdej Mszy św. symboliczne poświęcenie gałązek palmowych.

7. W przyszłą sobotę 26 marca księża udadzą się do chorych i niepełnosprawnych z naszej parafii. Ze względu na trudną sytuację epidemiczną prosimy o wcześniejsze zgłoszenie w biurze parafialnym wizyty księdza z sakramentami.

8. Zapraszamy na Ekstremalną Drogę Krzyżową ze Starego Fordonu (par. św. Mikołaja) do Opławca (par. Przemienienia Pańskiego). Rozpoczęcie 26 marca 2021 r. o godz. 21:00 w kościele pw. Św. Mikołaja w Starym Fordonie. Przygotowane zostały dwie trasy do wyboru: 41 i 27 km. Zapisy i szczegóły na stronie www.edk.org.pl oraz na Fb Ekstremalna Droga Krzyżowa Fordon-Opławiec.

9. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej. Przewodnik Katolicki w cenie 6 zł. i
Miesięcznik Kościelny wyłożone przy wyjściu z kościoła, ofiary prosimy składać do skarbon.

10. W minionym tygodniu odeszli do Pana:
† Barbara Szymborska
† Tadeusz Konrad
† Ryszard Kulawiak
† Bernadeta Witkowska
† Marianna Adamczewska
…wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

ks. Bronisław Kaczmarek – proboszcz