VIII Niedziela zwykła 27.02.2022

Człowiek bardzo chętnie zauważa drzazgę w oku swego brata, jednak dużo trudniej przyznać mu się do belki w swoim oku. Dzisiejsza liturgia słowa u progu Wielkiego Postu stawia przed nami pytanie o to, jakim jestem człowiekiem i co powinienem zmienić w swoim życiu? Pytanie nie jest łatwe, bo łatwym jest tylko poprawianie innych ludzi. Ostatecznie jednak podobnie, jak drzewo poznaje się po jego owocach, tak samo jest również z człowiekiem. Czasem pomocnym w szukaniu owoców poprawy i nawrócenia niech będzie dla nas nadchodzący Wielki Post.

1. Odczytujemy dzisiaj List Biskupa Krzysztofa Włodarczyka na Wielki Post.

2. We wtorek o godzinie 20.00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja, Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz odśpiewanie Apelu Maryjnego.

3. We wtorek przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

4. W środę Popielec, rozpoczynamy Wielki Post. W tym dniu na znak pokuty przyjmiemy posypanie popiołem. Msze Święte w naszej świątyni o godzinie 7.00, 8.00, 10.00, 16.30, 18.00. Tego dnia obowiązuje post ścisły, czyli nie spożywamy pokarmów mięsnych oraz spożywamy tylko jeden posiłek do syta i dwa lekkie. Nie spożywamy także napojów alkoholowych. Możemy to uczynić postanowieniem na cały Wielki Post.
Przypominamy również, że w piątki całego roku obowiązuje post jakościowy, czyli tego dnia nie spożywamy pokarmów mięsnych.
• Składka w Środę Popielcową przeznaczona będzie na hospicja diecezjalne.
• Od Środy Popielcowej do I Niedzieli Wielkiego Postu przypadają także kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.
• Rozpoczyna się także czas spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej.

5. Odpowiadając na apel Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego – Przewodniczącego KEP w przyszłą niedzielę do skarbon będziemy mogli złożyć ofiary na pomoc Ukrainie. Pamiętajmy również w modlitwie o narodzie Ukraińskim i prośmy o pokój, w tym kraju i na całym świecie.

6. W tym tygodniu przypadają:
– pierwszy czwartek – spowiadamy od 17.00 do 18.30
– pierwszy piątek – spowiadamy od 16.00 do 18.30. Tego też dnia pierwsze w tym roku nabożeństwa Drogi Krzyżowej o godzinie 8.30, następnie dla dzieci i młodzieży w łączności z Mszą Świętą o 16.30 oraz o 18.30.
– pierwsza sobota – od 8.30 nawiedzimy chorych i niepełnosprawnych z naszej parafii zgłoszonych na ten miesiąc.

7. W niedzielę zapraszamy na nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniami pasyjnymi po Mszy Świętej o 15.00, czyli ok. godziny 15.30.

8. Tradycją roku ubiegłego w środę Popielcową po wieczornej Mszy św. o godz. 18.00 Duszpasterstwo Akademickie i zespół młodzieżowy „Effata”, zapraszają na wieczorne czuwanie modlitewne wprowadzające w czas Wielkiego Postu.

9. W czwartek o godz. 17.00 w kościele Nowenna w intencji powołań. Wraz ze SWP serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.

10. Odpowiadając na zaproszenie papieża Franciszka, który nieustannie zachęca nas, by wstać z kanapy i zrobić raban oraz wprowadzając w życie liczne sugestie posynodalne, pragniemy zaprosić uczniów szkół średnich i klas od 6 – 8 szkół podstawowych na spotkanie młodzieżowe. Odbędzie się ono w czwartek, o godz. 18.30 w domu katechetycznym.

11. W tym tygodniu w liturgii wspominamy św. Kazimierza Królewicza; jest to jednocześnie dzień postu i modlitwy wynagradzającej za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich.

12. Od dziś rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jest to szczególny czas modlitwy o trzeźwość w naszych rodzinach i wynagradzania Bogu za grzech pijaństwa.

13. Zachęcamy do nabywania i czytania prasy katolickiej. Przewodnik Katolicki w cenie 9,50 zł. i Miesięcznik Kościelny wyłożone przy wyjściu z kościoła, ofiary prosimy składać do skarbon.

14. W minionym tygodniu odeszli do Pana:
† Jerzy Pokora
† Henryka Szeloch
…wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

ks. Bronisław Kaczmarek – proboszcz