Zmarł ks. Proboszcz Bronisław Kaczmarek

Po długiej i ciężkiej chorobie 29.09.2023 zmarł ks. prałat Bronisław Kaczmarek, proboszcz naszej parafii Świętej Trójcy w Bydgoszczy i wikariusz generalny diecezji bydgoskiej.

Od piątku 29 września do poniedziałku 2 października o godz. 17:30 różaniec w naszym kościele.
W piątek 29 września o godz. 19:00 Nieszpory pogrzebowe z udziałem Wspólnoty Neokatechumenalnej.

Wprowadzenie trumny do kościoła Świętej Trójcy w Bydgoszczy w poniedziałek, 2 października, o godz. 18:00.

Msza św. pogrzebowa we wtorek, 3 października, o godz. 11:30 w kościele Chrystusa Króla w Bydgoszczy (o godz. 11:00 różaniec za Zmarłego), a po niej ceremonia pogrzebowa na cmentarzu parafialnym.

Urodził się 12 sierpnia 1949 roku we Wrześni. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 9 czerwca 1973 roku z rąk bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Był wikariuszem w: Strzałkowie (św. Doroty), Bydgoszczy (Niepokalanego Poczęcia NMP), Gnieźnie (katedrze), Bydgoszczy (św. Marcina i Mikołaja – farze, pełniąc funkcję sekretarza bp. Jana Wiktora Nowaka), a od 2 marca 1996 roku proboszczem parafii Świętej Trójcy w Bydgoszczy.

W latach 1975-1980 podjął studia na KUL-u, uzyskując tytuł magistra teologii pastoralnej, a w 1988 roku na tej samej uczelni obronił pracę doktorską. Pełnił posługi: notariusza w kurii w Gnieźnie, prefekta i wicerektora Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Był wykładowcą katechetyki, związany również z Prymasowskim Instytutem Kultury Chrześcijańskiej w Bydgoszczy, Prymasowskim Instytutem Teologii w Gnieźnie, wizytatorem nauki religii, członkiem rady administracyjno-gospodarczej w gnieźnieńskim seminarium, członkiem rady Archidiecezjalnego Kolegium Teologicznego oraz referentem w Wydziale Katechizacji i Szkół Katolickich w kurii w Gnieźnie. W latach 2004-2023 pełnił funkcję wikariusza generalnego diecezji bydgoskiej.

Kapelan Jego Świątobliwości, kanonik gremialny kapituły przy kościele św. Jerzego na Zamku Gnieźnieńskim, kapelan Wojewódzkiego Szpitala Gruźlicy i Chorób Płuc, duszpasterz Służby Zdrowia, asystent Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Oddziału w Bydgoszczy.

Miejscem, gdzie zawsze można było go spotkać był konfesjonał, a słowa, z którymi szedł przez kapłańskie życie, brzmiały: „Oto idę, abym spełniał Twoją wolę”.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie…